نرده چوبی سنتی - کاربرد نرده چوبی سنتی

نرده چوبی سنتی

استفاده از چوب در ساخت نرده چوبی سنتی می تواند احساس زنده و گرمی در بیننده ایجاد کند. با توجه به سبک مدرن زندگی های امروزی اما فرهنگ و سبک سنتی هنوز جایگاه خود را در خانه های مردم و مکان های دیگر دارد. مزیت های بالای چوب موجب شده تا برای ساخت سازه های سنتی از این ماده ی با ارزش استفاده کنند. 

مزایای چوب (ساخت نرده چوبی سنتی) 

امروزه شاهد این موضوع هستیم که چوب این ماده ی بدون جایگزین، در موارد بسیار زیادی مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از این موارد، استفاده به عنوان نرده چوبی سنتی یا نرده چوبی قدیمی است. دلیل این استفاده برخوردار بودن چوب از مزایای بسیار زیاد است. اصلی ترین ویژگی مثبت چوب قابلیت شکل پذیری و فرم گیری آن است. چوب به راحتی با ابزارهای مختلف به شکل دلخواه تبدیل می شود.

همچنین در برابر حرارت ظرفیت بالایی دارد به عنوان مثال دمای آن زیر نور خورشید به سادگی بالا نمی رود یا می توان به درهای چوبی ضد حریق اشاره کرد. از دیگر ویژگی های مهم چوب قابل بازیافت بودن، وزن کم، رنگ و بافت و... می باشد.

.

کاربرد نرده چوبی سنتی

نرده چوبی سنتی می تواند جزو دکوراسیون داخلی و نمای بیرونی ساختمان محسوب شود. معماری سنتی از نسل های قبل در بین ایرانیان رواج داشته به همین علت امروزه بسیاری از مردم یک یا چند اتاق خانه ی خود را سنتی دکور می کنند. نرده چوبی سنتی در مکان های مختلف مورد استفاده و توجه قرار می گیرد و حس تجلی و همچنین گوشه ای از فرهنگ جامعه ما را به تصویر می کشند..

استفاده از نرده چوبی سنتی در دکور داخلی

چه بسیارند خانه هایی که با فرهنگ سنتی دکور شده اند. نرده چوبی سنتی در این خانه ها داخل و بیرون خانه دیده می شود. حتی بسیاری از مردم برای پله های خانه خود از نرده چوبی سنتی استفاده می کنند. در بسیاری از قهوه خانه های سنتی انواع وسایل سنتی به چشم میخورد در این بین شما می توانید نرده چوبی سنتی را در جاهای مختلف کوچک و بزرگ مشاهده کنید. همچنین در بسیاری از بناهای تاریخی نرده چوبی سنتی دیده می شود. بله در زندگی مدرن امروز فرهنگ سنتی ایران هنوز پابرجاست و در جاهای مختلف می توانید نمونه های آن را مشاهده کنید.  

برای ساخت نرده چوبی سنتی از چه ابزاری استفاده می کنند؟ 

به طور کلی باید گفت ساخت نرده چوبی کار سختی نیست. معماری سنتی همانطور که از نامش پیداست سنتی انجام می شود. در ساخت نرده چوبی سنتی از هیچ وسیله ی پیشرفته و خاصی استفاده نمی کنند و با استفاده از ابزارهای ساده می توان طرح سنتی را روی چوب پیاده کرد. به طور کلی اکثر نرده های چوبی سنتی عجین شده با اشکال هندسی مختلف هستند. ساخت و طراحی اینگونه نرده ها با حکاکی روی چوب بسیار متفاوت است زیرا در حکاکی روی چوب کنده کاری انجام می شود اما برای ساخت نرده چوبی سنتی فقط کافیست تا به چوب فرم داده شود.  

چرا از چوب برای ساخت نرده های سنتی استفاده می کنند؟ 

آیا تا به حال پیش آمده تا به این موضوع فکر کنید که چرا از چوب برای ساختن نرده های سنتی استفاده می کنند؟ چرا چوب محبوبیت زیادی دارد و انواع سازه های سنتی با چوب ساخته می شوند؟ در ذهن خود نرده ی فلزی و آهنی را مجسم کنید، چه حسی به شما القا می شود؟

آهن و فلز کاملا سرد و بی روح هستند اما بر خلاف آنها چوب طبیعتی گرم و زنده دارد. این طبیعت گرم موجب می شود تا حس گرما و صمیمیت به انسان القا شود. همانطور که در مبحث قبل به آن اشاره کردیم، مردم کشور ما به فرهنگ و معماری سنتی بسیار علاقه نشان می دهند و با اینکه زندگی های امروزه سبک مدرن دارد بسیاری هستند که به طراحی ها و دکور های سنتی علاقه نشان می دهند.

بنابراین ترکیب چوب و معماری سنتی یک احساس فوق العاده در بیننده ایجاد می کند طوری که می توان گفت روی یک جسم جاندار طرح سنتی پیاده شده است. شاهکار معماری ایرانی و ترکیب آن با طبیعت زنده ی چوب یکی از بینظیر ترین سبک های دنیاست. به همین خاطر است که از نرده چوبی سنتی در جاهای مختلف استفاده می شود. از طراحی های داخلی و قرار گرفتن آن در دکوراسیون منزل گرفته تا به کار بردن آن در فضاهای خارجی.


در بیشتر اقامتگاه های بومگردی مشاهده میکنید از وسایل سنتی استفاده شده است. نرده های چوبی با طرح های سنتی در گوشه به گوشه ی این اقامتگاه ها دیده می شود. برای حصار کشی باغچه ها، به عنوان محافظ برای پنجره ها، نرده ی پله و بسیاری موارد دیگر. یکی از مزیت های فوق العاده ی چوب که سنت را به سمت خود جذب کرده علاوه بر حس طبیعی بودن قابلیت رنگ پذیری آن است. متناسب با فضا می شود از رنگ های مختلف برای رنگ آمیزی نرده ها استفاده کرد و آنها را مطابق با محیط اطراف در آورد.

1

مطالب مرتبط

 

نظرات

اولین کسی باشید که نظر ارسال میکند
مهمان
پنج شنبه, 01 مهر 1400

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://khane-ziba.com/