نرده چوبی بالکن - ویژگی های نرده چوبی بالکن

نرده چوبی بالکن

نرده های چوبی از گذشته تا به امروز همیشه مورد استفاده و توجه قرار داشتند. مزیت های بالای چوب موجب شده تا در معماری خانه ها و ویلاها بیشتر مورد استفاده قرار بگیرد. نرده چوبی بالکن علاوه بر زیبایی بخشی و ایجاد امنیت دارای مقاومت مطلوبی برای استفاده در فضای باز می باشد. در ادامه قصد داریم تا این موضوع را مورد بررسی قرار دهیم. 

کاربرد نرده های چوبی

نرده های چوبی از گذشته تا به امروز در محیط های مختلفی مورد استفاده قرار گرفته اند. نرده چوبی بالکن یکی از انواع نرده هاست که امروزه بسیار مورد استفاده قرار میگیرد. انواع جنس چوب و قابلیت حکاکی روی آن باعث شده تا نرده های چوبی با تمام محیط ها سازگاری داشته باشند. علاوه بر این نرده های چوبی نقش حفاظت و امنیتی را دارند و از خطر سقوط جلوگیری می کنند. از جهت دیگر پله بدون وجود نرده زیبا به نظر نمی رسد و در واقع زیبایی پله ها در گرو نرده های آن است.

نرده های چوبی می توانند سبک کلاسیک و لوکس به پله ها القا کنند. در ادامه این مقاله به بررسی نرده چوبی بالکن کاربرد و مزایای آن می پردازیم.

نرده چوبی بالکن یا تراس؟

نرده چوبی بالکن، توجه کنید بالکن نه تراس! خیلی از افراد گمان می کنند این دو یک معنی دارند، اما این طرز فکر اشتباه است. بالکن به یک فضای باز مسقف گفته می شود اما تراس یک فضای باز بدون سقف است. بنابراین نرده چوبی بالکن می تواند گزینه ی مناسبی برای استفاده در بالکن باشد زیرا به طور کاملا مستقیم در معرض تابش نور خورشید و بارندگی و رطوبت نیستند.
نرده ی چوبی و سازگاری آن با محیط

نرده چوبی بالکن در معماری ساختمان تاثیر فوق العاده زیبایی دارد و علاوه بر آن از خطر سقوط جلوگیری می کند. در معماری بسیاری از خانه ها و ویلاها از پله های چوبی و یا طرح چوب برای جلوه ی بهتر استفاده می کنند، همانطور که در قبل به آن اشاره کردیم پله به خودی خود چندان تاثیر زیبایی بخشی ندارد و اصل زیبایی به طراحی و دیزاین نرده ها بستگی دارد. اگر پله های بالکن چوبی است حتما از نرده چوبی بالکن استفاده کنید تا هماهنگی مطلوبی در معماری و دکوراسیون برقرار شود.

آیا نرده چوبی گزینه ی مناسبی برای استفاده در بالکن است؟

شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که آیا نرده چوبی بالکن مقاومت لازم را دارد؟ آیا در برابر شرایط جوی پایدار می ماند؟ و سوالاتی از این قبیل.

اگر شما به سبک معماری خانه ها و ویلاهای خطه ی شمال کشور توجه کرده باشید خواهید دید که اکثر ایوان ها و بالکن ها از چوب ساخته شده، همچنین نرده چوبی بالکن و پله های چوبی به خصوص در خانه های قدیمی تر به وفور دیده می شود. استفاده از نرده چوبی بالکن، پله های چوبی و سازه های چوبی در یک ساختمان حس گرما و صمیمیت را به انسان القا می کنند. از ویلاهایی که در وسط جنگل های شمال قرار دارند تا بالکن خانه های شهری همگی برای به کار بردن دیزاین خاص خود از پله و نرده چوبی بالکن استفاده می کنند.

به این نکته توجه داشته باشید که بالکن به علت مسقف بودن، صد در صد در معرض تابش نور خورشید و رطوبت قرار ندارد و استفاده از نرده چوبی بالکن ریسک محسوب نمی شود.

اقدامات لازم برای بالا بردن مقاومت چوب در فضای باز

برای اینکه از نرده چوبی برای فضای خارجی استفاده کنید باید اول جنس چوب و آماده سازی آن را در نظر بگیرید بهترین جنس چوب برای نرده چوبی بالکن چوب روس، راش و بلوط است، که با توجه به سبک معماری ساختمان و همچنین بودجه ی مالی می توانید یکی از این جنس ها را انتخاب کنید.

برای بالا بردن مقاومت چوب در برابر رطوبت، در ابتدا چوب را تحت فشار قرار می دهند تا رطوبت آن کاملا گرفته شود و چوب کاملا خشک شود. اگر چوب مرطوب باشد رنگ به درون آن نفوذ نمی کند. معمولا بین ۲ تا ۴ هفته چوب را در معرض تابش نور خورشید قرار می دهند تا کاملا خشک شود، بعد از این مرحله، برای مقاومت بخشیدن و زیبایی بخشی به چوب، آن را رنگ میزنند. از مزیت های رنگ زدن چوب علاوه بر مقاومت بخشیدن می توان به زیبایی آن نیز اشاره کرد. بعد از رنگ زدن چوب مقاومت آن برای استفاده در فضای باز بالا می رود و اینگونه دیگر نگران آسیب های احتمالی نخواهید بود.

نصاب نرده چوبی

بعد از انتخاب جنس چوب و مقاومت بخشیدن به آن، نصاب نرده چوبی می تواند نقش مهمی در عمر بالای نرده چوبی بالکن داشته باشد. حتما باید از نصاب ماهر برای نصب نرده چوبی بالکن کمک بگیرید. سپردن این کار به دست افرادی که مهارت کافی ندارند، ریسک به حساب میاید؛ چرا که ممکن است در هنگام نصب به چوب آسیب برسانند و در نتیجه ی استفاده طولانی مدت چوب دچار خرابی، خورد شدگی و مشکلات دیگر شود. در نتیجه این موضوع را نیز حائز اهمیت قرار دهید.

1

مطالب مرتبط

 

نظرات

اولین کسی باشید که نظر ارسال میکند
مهمان
دوشنبه, 04 بهمن 1400

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://khane-ziba.com/